Sobota, 19 wrzesień 2020 
Imieniny:
« » 

Aktualności

 OGŁOSZENIE

2 października o godz.9:30

w Przedszkolu Publicznym nr 2

w Grodkowie przy ulicy Kościuszki 4 odbędzie się próbna ewakuacja.

 

5 października o godz.9:30

w Przedszkolu Publicznym nr 2

w Grodkowie przy ulicy Elsnera odbędzie się próbna ewakuacja.

 

OGŁOSZENIE

Od dnia 1 września 2020r. obowiązywać będzie procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie w trakcie prowadzonych w przedszkolu zajęć, z którą należy się zapoznać (załącznik 1)

Procedura_bezpieczestwa_dotyczca_zapobiegania_i_przeciwdziaania_COVID_nowa.docx

OŚWIADCZENIE RODZICÓW/ OPIEKUNÓW PRAWNYCH DZIECKA,

KTÓRE UCZĘSZCZA DO PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 2 W GRODKOWIE

(Załącznik 2)

 
ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA
#Szkoła pamięta

 

W ramach akcji # szkoła pamięta dzieci z naszego przedszkola odwiedziły groby zmarłych nauczycieli z naszej placówki, a także zapaliły znicze na grobie nieznanego żołnierza. Porządkując groby czy zapalając znicze dajemy dobrą lekcję historii oraz chronimy pamięć tych, którym ona się należy. Grupy 6 -latków spotkały się z pułkownikiem panem Adamem Mazguła, który opowiedział dzieciom o trudnej służbie żołnierza, a także wytłumaczył czym jest patriotyzm.

Zapytały mnie dzieci w przedszkolu, co to jest patriotyzm?
To miłość, drogie dzieci – do domu rodzinnego, osiedla, na którym mieszkasz, do piaskownicy i latawca. To miłość do naszej tradycji, historii i przyrody. To duma z biało-czerwonej flagi powiewającej na wietrze, to łzy wzruszenia, kiedy śpiewamy narodowy hymn.

Patriotyzm to miłość do języka ojczystego, do wolności narodowej i tej osobistej, którą wykuwali mozolnie nasi ojcowie i matki przez wieki i pokolenia. To duma z naszych narodowych wartości, myśli naukowych, kultury i sztuki, ekonomicznych sukcesów i medali sportowej rywalizacji.

Patriotyzm jest cechą nabytą poprzez radość z życia w miejscu i w warunkach, w jakich dorastasz i zaspakajasz swoje coraz większe potrzeby społeczne.

Dzisiaj patriotą jest ten młody człowiek, który potrafi cieszyć się ze swojej polskości. Potrafi uczyć się swojego pochodzenia i wzmacnia swoje korzenie poprzez szacunek dla członków naszej społeczności.

Patriota dba o swoje środowisko, o bliskich ludzi, buduje wokół siebie atmosferę przyjaźni oraz wartości opartych na tolerancji, prawach każdego człowieka do wolności i na nich buduje swój świat przyszłości.

Patriotyzm to nasza miłość i duma, również we współzawodnictwie i rywalizacji, ale nie wolno jednak pójść za daleko, nie mogą one prowadzić do dominacji jednych nad drugimi.
Narzucanie wyższości narodowej, regionalnej i tej rodzinnej nie jest patriotyzmem. To nie jest miłość, ale nienawiść do wszystkiego, co odmienne, to chęć dominacji i zabierania innym prawa do swoich uczuć i tradycji. To wtedy budzi się nacjonalizm, który prowadzi do podziałów i wojen.

Takie moje myśli starałem się przekazać w znacznie prostszych, dziecięcych słowach skierowanych do dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie do którego zostałem zaproszony przez panie dyrektorki Ewę Winiarską i Renatę Miller w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”.

Dziękuje za to zaproszenie również mojej koleżance Annie Buczyńskiej .
To były serdeczne spotkania pełne pozytywnych emocji. Dziękuję.

Adam Mazguła

  • Data aktualizacji: 2020-09-17 21:43:54
  • Licznik odwiedzin: 11420131