Niedziela, 8 grudzień 2019
#Szkoła pamięta

W ramach akcji # szkoła pamięta dzieci z naszego przedszkola odwiedziły groby zmarłych nauczycieli z naszej placówki, a także zapaliły znicze na grobie nieznanego żołnierza. Porządkując groby czy zapalając znicze dajemy dobrą lekcję historii oraz chronimy pamięć tych, którym ona się należy. Grupy 6 -latków spotkały się z pułkownikiem panem Adamem Mazguła, który opowiedział dzieciom o trudnej służbie żołnierza, a także wytłumaczył czym jest patriotyzm.

Zapytały mnie dzieci w przedszkolu, co to jest patriotyzm?
To miłość, drogie dzieci – do domu rodzinnego, osiedla, na którym mieszkasz, do piaskownicy i latawca. To miłość do naszej tradycji, historii i przyrody. To duma z biało-czerwonej flagi powiewającej na wietrze, to łzy wzruszenia, kiedy śpiewamy narodowy hymn.

Patriotyzm to miłość do języka ojczystego, do wolności narodowej i tej osobistej, którą wykuwali mozolnie nasi ojcowie i matki przez wieki i pokolenia. To duma z naszych narodowych wartości, myśli naukowych, kultury i sztuki, ekonomicznych sukcesów i medali sportowej rywalizacji.

Patriotyzm jest cechą nabytą poprzez radość z życia w miejscu i w warunkach, w jakich dorastasz i zaspakajasz swoje coraz większe potrzeby społeczne.

Dzisiaj patriotą jest ten młody człowiek, który potrafi cieszyć się ze swojej polskości. Potrafi uczyć się swojego pochodzenia i wzmacnia swoje korzenie poprzez szacunek dla członków naszej społeczności.

Patriota dba o swoje środowisko, o bliskich ludzi, buduje wokół siebie atmosferę przyjaźni oraz wartości opartych na tolerancji, prawach każdego człowieka do wolności i na nich buduje swój świat przyszłości.

Patriotyzm to nasza miłość i duma, również we współzawodnictwie i rywalizacji, ale nie wolno jednak pójść za daleko, nie mogą one prowadzić do dominacji jednych nad drugimi.
Narzucanie wyższości narodowej, regionalnej i tej rodzinnej nie jest patriotyzmem. To nie jest miłość, ale nienawiść do wszystkiego, co odmienne, to chęć dominacji i zabierania innym prawa do swoich uczuć i tradycji. To wtedy budzi się nacjonalizm, który prowadzi do podziałów i wojen.

Takie moje myśli starałem się przekazać w znacznie prostszych, dziecięcych słowach skierowanych do dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie do którego zostałem zaproszony przez panie dyrektorki Ewę Winiarską i Renatę Miller w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”.

Dziękuje za to zaproszenie również mojej koleżance Annie Buczyńskiej .
To były serdeczne spotkania pełne pozytywnych emocji. Dziękuję.

Adam Mazguła

• Data aktualizacji: 2019-12-07 10:51:13