Piątek, 4 grudzień 2020
Dobre rady dla rodziców, których dzieci rozpoczynają edukację przedszkolną

1. Dobry nastrój od samego rana ułatwi dziecku rozstanie. Żegnając się z dzieckiem, pamiętaj, aby zrobić to z uśmiechem, ale stanowczo. Nie okazuj strachu ani smutku – maluch łatwo zaraża się takimi uczuciami .Nie przedłużaj rozstania! Wasze pożegnanie powinno być jak najkrótsze.

2. Szybko, sprawnie i zdecydowanie przekaż dziecko pod opiekę przedszkolanki. Każde kolejne buziaki tylko utrudnią i niepotrzebnie wydłużą czas pożegnania. Z każdą chwilą dziecko będzie coraz bardziej zwracało uwagę na emocje. Tobie napłyną do oczu łzy, maluch zacznie wtulać się coraz bardziej i jesteś już tylko o krok od histerii. Pamiętaj – czym dłużej tym ciężej. Przedłużanie tych chwil nie służy dziecku, tobie, ani wychowawcy.

3. Zawsze wychodząc z sali, powiedz o tym dziecku! Czasem mamy myślą, że lepiej będzie, jeśli wychowawca zajmie się dzieckiem, a one „po cichu wyjdą”. Nie ma nic gorszego niż nagłe zniknięcie mamy! Pamiętaj też, aby przed wyjściem wytłumaczyć dziecku, kiedy wrócisz. Zamiast mówić „wrócę o trzynastej”, powiedz, że przyjdziesz zaraz po obiadku albo kiedy dzieci wrócą ze spaceru. Zegar dla trzylatka to jeszcze abstrakcja.

4. Jeśli udało ci się wyjść z sali, nie zaglądaj do niej ponownie!
Dziecko już raz przeżyło rozstanie z tobą, więc nie funduj mu kolejnego. Jeśli twój maluch był na tyle dzielny, że opanował łzy, strach i poszedł do dzieci, nie sprawdzaj, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Jeżeli dziecko zobaczy cię w drzwiach, od razu do ciebie przybiegnie. Z każdą chwilą będzie wam coraz trudniej się rozstać. Nawet, gdy już się to uda, twoje dziecko, za każdym razem, gdy otworzą się drzwi przedszkolnej sali, będzie liczyło, że zobaczy w nich ciebie.

• Data aktualizacji: 2020-12-04 18:36:41
  • Licznik odwiedzin: 11959221