Piątek, 4 grudzień 2020 
Imieniny:
« » 
06.04. Poniedziałek
Witamy w nowym tygodniu!

 

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o wiosennych powrotach.
 
I Kiedy rano wstaniesz wspólnie z rodzicami poszukaj w swoich książeczkach ilustracji różnych ptaków wiosennych, spróbuj je nazwać i coś o nich powiedzieć.
Pora na ćwiczenia poranne.

http://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w&list=RDm2WsGrvCx_w&start_radio=1

 II 1.Posłuchaj opowiadania H. Zdzitowieckiej „Gdzie budować gniazdo?”

"-Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci-powiedział dzięcioł.
-Któż to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca - oburzył się skowronek.- O, nie! Gniazdko powinno być usłane w bruździe, pomiędzy zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu...
-Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie, z gliny, pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory - świergotała jaskółka. - Sit, sit - powiedział cicho remiz . - Nie zgadzam się z wami. Gniazdo w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wietrzyk buja nim jak kołyską...
- Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni zaćwierkał stary wróbel.
- Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać ukrytych w ziemi owadów. Bo są nawet ptaki budujące gniazda tylko w norach, w ziemi albo wprost na wodzie...Ja tam nie jestem wybredny w wyborze na gniazdo. Miałem ich już wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie - pod rynną, trzecie... hm... trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte - szpakom. Owszem dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dosyć niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach, które znosił na gniazdo, miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi tego kącika."

Rozmowa z dzieckiem na temat opowiadania.

-Które ptaki rozmawiały o gniazdach?

-Jakie gniazdo zachwalał dzięcioł?

-Gdzie i z czego zrobione jest gniazdo skowronka?

-Jak i gdzie robi swoje gniazdo jaskółka?

-Gdzie i z czego zrobione było gniazdo remiza?

-Co powiedział wróbel na temat gniazd?

Otwórz fioletowe karty pracy na str. 62. Obejrzyj obrazki ptaków i ich gniazd. Podziel nazwy ptaków na sylaby: bo-cian, re-miz,          wil-ga, ja-skół-ka, sko-wro-nek, Co słyszysz na początku nazwy każdego ptaka? (b, r, w, j, s). Dokończ rysować bociany wg wzoru.

2.Pora teraz na trochę ruchu http://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4

III Proponujemy pooglądać z dziećmi bociany.
http://klekusiowo.pl/
Zabawy konstrukcyjne-zbuduj budki lęgowe dla ptaków z domowych klocków. Pamiętaj, żeby posprzątać klocki po skończonej zabawie.
  • Data aktualizacji: 2020-12-03 22:07:27
  • Licznik odwiedzin: 11953592