Dla rodziców


W październiku 2021 roku, już po raz trzeci dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #Szkołapamięta.


„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi, także najmłodszym na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.


"Kto ty jesteś? Polak mały" - chyba każdy kiedyś uczył się tego wierszyka właśnie w przedszkolu. Wielu rodzicom wydaje się, że to właśnie tam powinien być kształtowany w najmłodszych stosunek do własnego kraju. Jednak jak wiadomo, dzieci najlepiej rozumieją, kiedy pokazuje się im konkretne przykłady. Nauczyciele na różne sposoby starali się przybliżyć dzieciom lokalnych bohaterów, lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne.

W 100 rocznicę Powstań Śląskich dzieciom z naszego przedszkola została przybliżona min. postać Wojciecha Korfantego. Poznały także budowę pojazdu pancernego nazwanego jego nazwiskiem. Odwiedziły także grodkowski cmentarz, grób nieznanego żołnierza gdzie zapaliły symboliczne znicze. Wykonywały także prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. W naszym przedszkolu nie zabrakło tablic o tematyce patriotycznej min. poświęconej 100 rocznicy Powstań Śląskich jak i pięknej dekoracji okien przedszkolnych.

 do góry