#SzczepimySię

 

Temat szczepień ma również duże znaczenie dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji społecznej i zawodowej. Duża część osób ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną ma utrudnioną możliwość pełnego korzystania ze wsparcia, jakie dedykowane jest np. osobom bezrobotnym, biernym zawodowo, czy innym osobom korzystającym ze środków Unii Europejskiej. Im szybciej uda się zaszczepić znaczną część społeczeństwa, tym szybciej będziemy mogli otrzymać wsparcie w „tradycyjnych” formach, spotykając się na żywo a nie tylko on-line. 

Narodowy Program Szczepień został uruchomiony przez polski rząd pod koniec grudnia 2020 roku. Program jest szansą na szybszy powrót do normalności, czyli normalnego życia społecznego, a co za tym idzie – normalnie funkcjonujących wszystkich gałęzi gospodarki. Szczepienia mają również ogromne znaczenie dla każdego z nas – mogą uratować nasze zdrowie i życie.

Liczą się tylko fakty

W szumie informacyjnym niekiedy trudno odróżnić prawdę od fałszu, dlatego po informacje o szczepionkach przeciwko COVID-19 warto sięgać tylko do rzetelnego źródła. Jest nim strona Narodowego Programu Szczepień – gov.pl/szczepimysie – a także całodobowa bezpłatna infolinia dostępna pod numerem 989.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są bezpłatne i dobrowolne. Szczepionka to również najbardziej skuteczna metoda, która chroni przed zakażeniem nawet w 95 procentach. Każda zaszczepiona osoba potencjalnie ochroni przed zakażeniem nawet kilkanaście kolejnych osób. Już 50 procent zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczepionki są bezpieczne, co potwierdzają badania polskich i międzynarodowych instytucji, między innymi Europejskiej Agencji Leków.

Im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym szybciej wrócimy do normalności.

Chcę się zaszczepić – ale jak?

Proces szczepień przebiega etapami, w czterech fazach, i obejmuje wszystkich Polaków, którzy chcą się szczepić. W pierwszej kolejności możliwość zaszczepienia otrzymali pracownicy służby zdrowia i ośrodków pomocy społecznej, studenci uczelni medycznych oraz seniorzy powyżej 70. roku życia. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Aktualne informacje o harmonogramie szczepień można znaleźć na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

W całej Polsce jest blisko 6 tysięcy punktów szczepień. Ich lokalizacje są dostępne na mapie szczepień

Wszystkie najważniejsze informacje o programie szczepień i szczepionkach: www.gov.pl/web/szczepimysie/

Informacja o szczepieniach w Polskim Języku Migowym i jako tekst łatwy do czytania:

 do góry